Pracovníci huti vyvinuli zařízení, které změří vyrobené tyče na tisíciny milimetru a zvýší produktiv
- ArcelorMittal Ostrava a.s.
- 12. 4. 2016
- Minut čtení: 2

Ostrava, 12. dubna 2016 – Středojemná válcovna ArcelorMittal Ostrava začíná využívat 3D měření svého unikátního výrobku, závitových tyčí. Zařízení v hodnotě přibližně 1 milion korun, které navrhl a vyvinul tým zlepšovatelů, zkrátí čas potřebný pro měření tyčí, čímž se zvýší celkový objem výroby. Měření navíc bude podstatně přesnější: tyče dokáže změřit na tisíciny milimetru. V dubnu se bude zařízení testovat a po vyhodnocení se jeho aplikace v případě úspěchu rozšíří.
„Při výrobě závitových tyčí na středojemné válcovně jsme měli nízké hodinové výkony. Vyhodnocení prostojů nám ukázalo, že nejvíce času ztrácíme při seřizování trati a odběru vzorků,“ vysvětluje Michaela Roubíčková z oddělení trvalého zlepšování, která s myšlenkou 3D měření přišla.
Dosavadní postup, kdy musel operátor změřit digitálním posuvným měřítkem sedm požadovaných rozměrů, trval až čtyři minuty a výsledky byly v řádech desetin až setin milimetru. „Požadavky zákazníků jsou stále náročnější, to nás přimělo přemýšlet i nad měřením, které bude přesnější. Proto jsme se rozhodli jít cestou 3D měření, díky němuž jsme schopni měřit s přesností na tisíciny milimetru,“ doplňuje Roubíčková. Spolu s kolegy z úseků automatizace a řízení výroby pak na míru navrhla a sestrojila hliníkovou konstrukci, do níž je umístěn profilometr a servomotor. Zařízení vloženou tyč naskenuje a zobrazí obraz, včetně naprogramovaných rozměrů.
„Máme za sebou první zkoušky na třech typech profilů. Měření je daleko přesnější a rychlejší, vše je tedy dle našich představ a plánů i po praktické zkoušce,“ hodnotí první výsledky Roubíčková. V případě, že se 3D měření v ostrém provozu osvědčí, bude se aplikovat i u ostatních profilů. Předpokládaná návratnost investice je cca 4 měsíce. Není do ní ale započítán čas ušetřený během seřizování trati, který se zjistí právě v průběhu zkoušek. Je proto pravděpodobné, že skutečná návratnost bude ještě kratší.
Středojemná válcovna je součástí závodu 14 – Válcovny v ArcelorMittal Ostrava. Její válcovací trať je dlouhá jeden kilometr. V době svého vzniku v 80. letech byla co do výše investic druhou největší investicí v Československu, hned za jadernou elektrárnou Temelín. Pořizovací cena válcovny byla 7 miliard Kčs. Válcovna dnes vyrábí široký sortiment za tepla válcovaných dlouhých výrobků – jemnou a střední profilovou ocel základních tvarů, žebírkové tyče pro výztuž do betonu, rovnoramenné úhelníky, tyče profilu U a speciální profily. Jako jediná v ČR vyrábí také tyče s průběžným závitem používané ve stavebních konstrukcích, důlních dílech, tunelech či podzemních stavbách, a to bez nutnosti svařování nebo drátování.
ArcelorMittal Ostrava a.s. patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí 2 miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel a jediným výrobcem transformátorových plechů v Česku. Kromě tuzemského trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají 7 250 zaměstnanců. Průměrný výdělek v roce 2015 činil 34 615 korun. Díky nadstandardní ekologizaci dokončené v roce 2015 vyrábí společnost surové železo i ocelové výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.
Comments