Největší dokončená zakázka PSJ Hydrotranzit: ropný terminál v Gdaňsku
- PSJ, a.s.
- 6. 4. 2016
- Minut čtení: 2

Dceřiná společnost PSJ Hydrotranzit v Polsku zúročila své bohaté zkušenosti s výstavbou zásobníků ropy na Slovensku. V rámci mezinárodního konsorcia firem aktuálně završila největší zakázku své historie v podobě výstavby I. etapy ropného terminálu v polském přístavním městě Gdaňsk. Investorem projektu byla státní společnost Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągu Naftowego (PERN).
Prosazení na polském trhu v ostré mezinárodní konkurenci usilující o získání takového prestižního kontraktu představovalo nelehký úkol a velkou výzvu. Slovenské společnosti PSJ Hydrotranzit a Váhostav proto spojily síly s ukrajinskou firmou ALTIS-Holding a polskou firmou IDS-BUD, která se stala lídrem celého sdružení. Vzniklé konsorcium firem splnilo přísná kvalifikační kriteria a v náročném výběrovém řízení porazilo další uchazeče z Polska a Španělska. „Rád bych touto cestou ocenil korektní spolupráci v rámci realizujícího konsorcia firem. Nezastírám však, že v průběhu gdaňské zakázky nastaly situace, kdy názor na řešení problémů byl rozdílný,“ upozornil Ing. Zdeno Kuna, ředitel Divize realizace projektů PSJ Hydrotranzit.
Realizace tohoto významného a bedlivě sledovaného kontraktu byla oficiálně zahájena 26. března 2014. Předmět I. fáze díla představovala výstavba 6 nádrží na ropu, z nichž každá disponuje objemem 62.500 m3. Součástí byla realizace komunikací a příslušné infrastruktury, výstavba administrativní budovy, ČOV, čerpací stanice ropy a také objektu požární ochrany včetně nádrží na požární vodu. Ke stavebnímu dokončení zakázky, jejíž finanční objem činil zhruba 413,7 milionů zlotých (94 mil. EUR), došlo 22. března letošního roku. Do 15. června poté bude probíhat zkušební provoz a komplexní zkoušky díla.
„Naše společnost v rámci sdružení plnila významné realizační úlohy. Zabezpečovali jsme technickou přípravu technologické části, což obnášelo kontrolu projektové dokumentace, specifikaci dodávek, výběry a technické přebírky u výrobců. Dále jsme měli na starosti dohled nad realizací montážních a svářečských prací, řízení činností přímo na stavbě a kompletaci průvodní dokumentace. Náplní našeho podílu na zakázce v Gdaňsku byla též dodávka různých důležitých komponentů, jako jsou míchadla nádrží, uzavírací armatury a například také těsnění plovoucí střechy velkokapacitních zásobníků ropy,“ shrnul Zdeno Kuna.
Naši sesterskou firmu v realizačním týmu sdružení firem zastupoval projektový manažer Pavol Židek. Stavbyvedoucím pro technologickou část byl Ján Šúchal, koordinací projektové dokumentace a specifikace byl pověřen Ing. Jaromír Petráš a FAT testy a funkční zkoušky koordinoval Robert Nemček.
Není bez zajímavosti, že společnost PSJ Hydrotranzit se podílela i na projektování II. etapy ropného terminálu v Gdaňsku. „Je jasné, že bychom se rádi zapojili do realizace této druhé části výstavby a zúročili tak cenné zkušenosti, které jsme v Gdaňsku nabrali. Konání výběrového řízení se však stále posouvá a zatím není jasně specifikován rozsah díla. Už jsou vypracovány tři varianty řešení. Konečné rozhodnutí spočívá na novém vedení společnosti PERN a nepochybně se do něj promítne i změněná politická situace v Polsku,“ uvedl Zdeno Kuna a nastínil další ambice PSJ Hydrotranzit v Polsku: „Pokoušíme se uspět v soutěžích v plynárenském sektoru. Zatím jsme se neúspěšně zúčastnili dvou tendrů na výstavbu kompresorových stanic v Jeleniowe a Rembelczyzne. Dále monitorujeme situaci ohledně propojovacího plynovodu mezi Polskem a Slovenskem. Těší mne, že se nám podařilo uspět v kvalifikaci na výstavbu plynovodu Odolanow – Krobia – Lwówek.“
Comentários